چگونه علائم پیری پوست را بر اساس نوع پوستی برطرف کنیم؟

مهم نیست که چند سال سن دارید، هیچ کس دوست ندارد که پوست پیر و چروکیده ای داشته باشد. همه ی ما به دنبال روش هایی هستیم که بتوانیم از علائم پیری زودرس پوست جلوگیری کنیم. اگرچه که با افزایش سن، به وجود آمدن خطوط و چروک ها امری طبیعی است، اما می توانیم با داشتن روتین پوستی مناسب از چروک ها جلوگیری کنیم. و یا حداقل روند پیری پوست را کند کنیم و به تعویق بیندازیم.

چگونه علائم پیری پوست را بر اساس نوع پوست خود برطرف کنیم؟

وقتی از روتین پوستی صحبت می کنیم، تشخیص و شناخت نوع پوست یسیار مهم است. روند پیری در انواع مختلف پوستی ممکن است شکل های متفاوتی داشته باشد. و همینطور در مورد استفاده از محصولات ضدپیری و ضدچروک، پوست های مختلف ممکن است به ترکیبات واکنش های متفاوتی داشته باشند. بنابراین در داشتk یک روتین ضد پیری مناسب برای پوست، شناخت نوع و تایپ پوستی بسیار مهم است. در این مقاله در مورد شناخت و برطرف کردن علائم پیری پوست بر اساس نوع پوستی به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

برطرف کردن علائم پیری پوست های خشک

تصور اشتباهی وجود دارد که پوست خشک باعث ایجاد چین و چروک می شود. این تصور کاملا اشتباه است! اما پوست خشک باعث نمایان تر شدن چروک های پوستی می شود. اگر مستعد خشکی پوست هستید، برای جلوگیری و مقابله با پیری پوست، آبرسانی و رطوبت رسانی به پوست را حتما جدی بگیرید. از آبرسان و مرطوب کننده قوی که مناسب نوع پوست شما باشد استفاده کنید. یکی از عوامل مهم برای جلوگیری از پیری پوست های خشک، استفاده از آبرسان و مرطوب کننده مناسب است.

  • سرم آبرسان کپسولی نیتروژنا یک آبرسان بسیار قوی است که دارای ترکیباتی نظیر هیالورونیک اسید، گلیسیرین، ویتامین e، پانتنول و میکا است. که میتواند به خوبی پوست را آبرسانی کرده و خطوط ریز پوستی را کاهش دهد.

برای از بین بردن سلول ها و پوست های مرده پوست، از انواع اسکراب ها و لایه بردار ها استفاده میشود. اما پوست های خشک ممکن است توانایی تحمل اسکراب های زبر و قوی را نداشته باشند. و باعث تحریک پذیری و التهاب پوست شود. در نتیجه پیشنهاد می شود که از اسکراب های ملایم برای پوست خشک استفاده شود. و اسکراب صورت به صورت هفته ای 1 الی 2 بار در هفته انجام شود.

این امکان وجود دارد که توانایی تحمل رتینوئید نیز در پوست های خشک وجود نداشته باشد. بنابراین بهتر است به جای آن از پپتاید های ضد چروک و یا دیگر مشتقات رتینول برای پوست خشک استفاده شود.

یه طور کلی وقتی با پوست خشک مواجه هستیم، باید تمرکز بر روی آبرسانی و رطوبت رسانی به پوست باشد. استفاداز ه آبرسان های مناسب با خاصیت مرطوب کنندگی بالا برای تغذیه و رطوبت رسانی کامل بسیار مهم است. همچنین باید از تحریک پوست با ترکیباتی مثل رتینول و هیدروکسی اسید ها جلوگیری کرد.

برطرف کردن علائم چروک پوست چرب

وقتی صحبت از پوست چرب می شود، اولین چیزی که به ذهن می آید کنترل چربی پوست است. برای پوست های چرب باید از محصولات و ترکیبات کنترل کننده چربی پوست استفاده شود. ترکیباتی مثل سالیسیلیک اسید و نیاسینامید باعث تنظیم چربی پوست می شوند.

ترکیباتی مثل رتینول و آلفا هیدروکسی اسیدها به طور کلی تحریک کننده هستند. اما پوست های چرب به خوبی قادر به تحمل این ترکیبات تحریک کننده هستند(پوست چربی که حساس نباشد). در نتیجه افرادی که دارای پوست چرب هستند، برای جلوگیری از علائم پیری زودرس پوست می توانند بدون نگرانی از محصولاتی با این ترکیبات استفاده کنند. اگر تا به حال از ترکیبات رتینول استفاده نکرده اید، در ابتدا با هفته ای یک الی دوبار شروع کنید. و یا از محصولاتی با درصد پائین تر استفاده کنید. با اینکار می توانید به مرور پوست خود را به استفاده از رتینول عادت داده و میزان تحریک پذیری و حساسیت پوست را به صفر برسانید. نتیجه ای که از استفاده از رتینول خواهید گرفت، بی نظیر و فوق العاده خواهد بود.

برطرف کردن علائم پیری پوست های سالخورده

اگرچه که پوست سالخوره mature skin، یک نوع پوستی نیست، اما با توجه به اینکه نیاز به مراقبت ویژه دارد، در این لیست از آن نام بردیم. پوست سالخورده معمولا خشک تر و حساس تر از همان پوست در سنین پائین تر است.

با افزایش سن، پوست رطوبت و چربی طبیعی خود را از دست می دهد و گردش سلولی کند می شود. پوست سالخورده حتما باید از آنتی اکسیدان ها مثل ویتامین سی استفاده کند. ویتامین سی برای بهبود گردش سلولی پوست بسیار موثر است. سرم ویتامین سی بالانس یکی از ویتامین سی های بسیار عالی است که برای انواع پوست ها مناسب است.

استفاده از سرم پوستی بر روی پوست سالخورده

اگر پوست شما به رتینول واکنش نشان نمی دهد و رتینول برای پوست شما تحریک کننده نباشد، می توانید از رتینول در روتین خود استفاده کنید. و در مورد رطوبت رسانی پوست از آبرسان و مرطوب کننده های قوی استفاده کنید.

برطرف کردن چروک پوست حساس

در مورد پوست های حساس و پیشنهاد ترکیبات موثر برای جلوگیری از چین و چروک باید بسیار محتاط بود. قبل از هر چیز باید تلاش کرد که پوست را به خوبی تغذیه و تقویت کرد تا میزان حساسیت پوست را به حداقل رساند.

برای پوست های حساس توصیه می شود از محصولاتی که حاوی سرامید هستند استفاده شود. زیرا سرامید به بازسازی پوست و بازگرداندن سد پوستی کمک می کند. اگر سد پوستی سالم باشد، می توان از درصد های پائین آلفا هیدروکسی اسید مثل مندلیک اسید یا لاکتیک اسید نیز استفاده کرد.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد علائم پیری و چین و چروک ها با افزایش سن به مرور بر پوست ما ظاهر می شوند. ایجاد چروک های پوستی به عوامل متعددی بستگی دارند. اما ما می توانیم با استفاده از روتین پوستی مناسب و تامین نیازهای پوستی خود از آنها جلوگیری کرده و یا آنها را درمان کنیم.

همانطور که در این مقاله خواندید، محصولات و ترکیبات ضدچروک بسیاری وجود دارد، اما این ترکیبات ممکن است برای همه ی پوستها سازگار نباشند. برای مثال رتینول یک ترکیب فوق العاده عالی برای جوانسازی، جلوگیری از چروک و درمان خطوط پوستی است. اما رتینول یک ترکیب تحریک کننده قوی است و استفاده از آن برای پوست های حساس یا خشک می تواند باعث ایجاد التهاب، سوزش و حساسیت شود. بنابراین پوست های حساس و خشک باید از ترکیبات جایگزین استفاده کنید.

توجه به نوع پوست در انتخاب محصولات پوستی بسیار مهم است. و انتخاب محصولات ضدچروک و جلوگیری از پیری پوست نیز باید با توجه به تایپ پوستی انجام شود. تا بهترین نتیجه ممکن و کمترین آسیب ممکن به پوست وارد شود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از آن استفاده لازم را ببرید.

 

source: skincare.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.