تفاوت آبرسان و مرطوب کننده سوالی است که در دنیای مراقبت پوستی بسیار شنیده می شود. به راستی که تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

اگرچه که در دنیای مراقبت پوستی، اکثرا این دو کلمه به صورت هم معنی و مترادف به کار برده می شوند، اما در واقع با یکدیگر متفاوتند. اغلب ممکن است که این دو کلمه را به جای یکدیگر استفاده کنند، در حالی که ماهیت و عملکرد آنها با یکدیگر متفاوت است. البته در لزوم و مهم بودن هر دوی آنها یعنی کرم مرطوب کننده و آبرسان شکی نیست. اما آگاهی درست از عملکرد آنها و استفاده ی درست با توجه به نیاز پوستی، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ فروشگاه با سحر

آبرسان ها در واقع به پوست رطوبت رسانی می کنند. در حالی که مرطوب کننده ها از رطوبت پوست محافظت می کنند. بنابراین مهم ترین تفاوت آبرسان و مرطوب کننده در عملکرد آنهاست. آبرسان ها باعث جذب آب و رطوبت به پوست می شوند. و مرطوب کننده باعث حفظ و محافظت از رطوبت پوست می شود.

یک راه ساده برای تمایز دو اصطلاح رطوبت رسانی moisturizing و آبرسانی hydrating این است که به یاد داشته باشید آبرسانی به آب اشاره دارد. در حالی که رطوبت رسانی به روغن اشاره دارد.

اگر دارای پوست کم آب (دهیدراته) و یا خشکی هستید، آبرسانی و رطوبت رسانی دو مقوله مهم در مراقبت پوستی شماست. آبرسانی برای پوست های دهیدراته و کم آب و رطوبت رسانی برای پوست های خشک ضروری و مهم است. البته در بسیاری از محصولات پوستی هم ترکیبات آبرسان و هم ترکیبات مرطوب کننده وجود دارند.

آبرسانی پوست چیست؟

آبرسانی پوست باعث تامین آب مورد نیاز پوست می شود. تا توانایی پوست برای جذب رطوبت و مواد مغذی را بالا برده و باعث درخشندگی و چاق شدن (پر شدن) صورت می شود. با هیدراته کردن یا اصطلاحا آبرسانی پوست از کم آبی پوست جلوگیری می شود. پوست های دهیدراته معمولا کدر و بی رنگ هستند. مهم ترین عامل دهیدراته شدن پوست، کم آبی و کمبود آب است. اما عوامل دیگری نیز ممکن است باعث کم آبی پوست شوند. عواملی نظیر: رژیم غذایی نامناسب، مشکلات خواب، عوامل استرس زای محیطی، محصولات آرایشی و … .

اگر پوست شما دچار کم آبی شده باشد، روی پوست خود احساس سفتی و پوسته پوسته شدن خواهید داشت. در مواردی ممکن است شدت آن به قدری باشد که احساس کنید با وجود استفاده از محصولات مختلف، باز هم احساس رطوبت و آبرسانی ندارید. به اشتباه تصور می شود که فقط پوست های خشک، دچار کم آبی پوست می شوند. که این تصور کاملا اشتباه است. انواع پوست ها اعم از پوست چرب، مختلط، معمولی و خشک ممکن است دچار کم آبی پوست شوند.

بافت ژله ای و سبک آبرسان کاسه ای نیتروژنا فروشگاه باسحر

برای آبرسانی پوست، می توانید از محصولات مختلف آبرسان پوست استفاده کنید. عملکرد ترکیبات آبرسان به اینصورت است که آب را به خود جذب می کنند. در واقع این آب را می توانند از محیط و یا از لایه های عمیقتر پوست تامین کنند. به این صورت که آب را از لایه های عمیقتر پوست به نام درم (dermis) گرفته و آنها را به لایه ی اپیدرم (epidermis) که بیرونی ترین لایه ی پوست است، می رسانند. در نتیجه آب زیر پوست جمع می شود و باعث شفافیت و درخشش پوست می شود. آبرسان ها معمولا حاوی موادی با مولکول های آبرسان نظیر هیالورونیک اسید هستند که به جذب آب کمک می کنند. (در مورد هیالورونیک اسید بیشتر بخوانید)

مرطوب کننده پوست چیست؟

مرطوب کننده ها شامل:

  • امولینت ها emollients : روغن ها و لیپید هایی که با تشکیل یک لایه بر روی پوست، از از دست آب جلوگیری می کنند. مثل: موم زنبور عسل، روغن معدنی، لانولین و … .
  • اسکوآلن squalene : باعث تقویت عملکرد سدی پوست می شود. همچنین ظاهر و بافت پوستی را بهبود می بخشند. مثل: اسید های چرب و الکل های چرب.
  • هومکتانت ها humectants :
  • ترکیبات پوشاننده occlusive : پروتئین هایی که باعث پر و ترمیم شدن پروتئین هایی که باعث جوانسازی پوست می شوند، هستند. مثل: کلاژن، کراتین و الاستین.

کرم مرطوب کننده بر روی پوست صورت- فروشگاه با سحر

متخصصان در تعیین یک تعریف مشخص و واحد برای مرطوب کننده اتفاق نظر ندارند. به طور کلی می توان گفت که برای تعریف مرطوب کننده ها، از همان تعریف امولینت ها استفاده می شود.

رطوبت رسانی به پوست در واقع باعث ایجاد یه لایه بر روی پوست می شود. لایه ای که با ایجاد یک سد دفاعی باعث حفط رطوبت پوست و جلوگیری از تبخیر آن می شود.

پوست های خشک معمولا توانایی تولید مقدار کافی چربی برای محافظت از پوست را ندارند. در نتیجه آب درون پوست بدون لایه ی محافظ، به راحتی تبخیر و از بین می رود. همین امر موجب خشکی پوست می شود. خشکی پوست، برخلاف پوستهای دهیدراته و کم آب، صرفا به علت کمبود آب ایجاد نمی شود. پوست خشک می تواند به دلیل وراثت، هورمون ها، آب و هوا و یا کهولت سن نیز ایجاد شود. که باعث کدری، سفت شدن و احساس کشیدگی روی پوست می شود.

افراد دارای پوست خشک، می توانند از انواع مرطوب کننده ها برای رطوبت رسانی به پوست استفاده کنند. کرم های مرطوب کننده حاوی ترکیباتی هستند که به حفظ رطوبت پوست کمک می کنند.

نحوه استفاده از آبرسان و مرطوب کننده

در ابتدا شاید تشخیص درست اینکه کدام محصول برای پوست شما مناسب تر است، سخت به نظر برسد. زیرا علائم ظاهری پوست های خشک و پوست های دهیدراته تقریبا شبیه به یکدیگر هستند. در حالی که هر کدام نیاز به محصولی متفاوت دارند. همانطور که قبلا گفته شد پوست های خشک نیاز به استفاده از مرطوب کننده و پوست های دهیدراته نیاز به استفاده از آبرسان دارند. البته در موارد بسیاری ممکن است پوست خشک، دهیدراته و کم آب هم باشد. که در این حالت استفاده از آبرسان و مرطوب کننده با هم امری ضروری و مهم است.

با این حال به علت دشواری در تشخیص لزوم استفاده از آبرسان یا مرطوب کننده برای هر نوع پوست، پیشنهاد میشود که از محصولاتی که مخصوص نوع پوست شما هستند، استفاده کنید. بر روی اکثر محصولات پوستی نوشته هایی مبنی بر”مناسب پوست خشک” / “مناسب پوست چرب” وجود دارد. که می توانیم آن را مبنای درستی برای انتخاب محصول مناسب بر اساس نوع پوستی خود بدانیم. توجه به ترکیبات هر محصول نیز می تواند کمک کننده باشد. گاهی ممکن است برند ها برای تبلیغات محصولات خود از نشوته های درستی استفاده نکنند. بهترین کار توجه به ترکیبات هر محصول است. برای اینکار نیاز دارید یه ویژگی و کارایی ترکیبات را به خوبی بدانید. در جدول زیر بعضی از ترکیبات مهمی که استفاده از آنها در محصولات آبرسان و مرطوب کننده متداول هستند را مشخص کرده ایم. تا به عنوان یک راهنما بتوانید از این اطلاعات استفاده کنید.

راهنمای تشخیص ترکیبات آبرسان و مرطوب کننده فروشگاه باسحر

ترتیب استفاده از آبرسان و مرطوب کننده

در مورد ترتیب زدن آبرسان و مرطوب کننده ابهامات زیادی وجود دارد. پوست خشک و دهیدراته ای که هم به آبرسان و هم به مرطوب کننده نیاز دارد، با چه ترتیبی باید از این محصولات استفاده کند؟

یکبار دیگر گریزی به تعریف آبرسان و مرطوب کننده خواهیم داشت. گفتیم که آبرسان ها باعث جذب آب و جمع شدن آب در لایه ی رویی پوست می شوند. و همینطور مرطوب کننده ها با ایجاد یک سد دفاعی، به حفط رطوبت پوست کمک می کنند و مانع از تبخیر آب می شوند. در نتیجه با توجه به تعاریف، مشخص است که اول آبرسان باید استفاده شود تا آب را از محیط و لایه های پائین تر پوستی به خود جذب کند. سپس برای حفظ آب و رطوبت جذب شده، از مرطوب کننده استفاده شود.

ترتیب استفاده از آبرسان و مرطوب کننده:      1. آبرسان ——> 2. مرطوب کننده

 

 

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/hydration-vs-moisture#keeping-skin-healthy

What is the Difference Between Hydrate and Moisturize

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.