تفاوت کانتور و برنزر صورت چیست؟ شاید در ابتدا به نظر برسد که کانتور و برانزر تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. البته در دنیای آرایشی، معمولا این دو محصول به اشتباه ممکن است به جای یکدیگر استفاده شوند. زیرا از تفاوت و تمایز کانتور و برانزر آگاهی ندارند. آرایشگران حرفه ای و متخصصان به درستی تفاوت کانتور و برانزر را می دانند و هر کدام از آنها را در جای درست خود استفاده می کنند. اگرچه که در ظاهر ممکن است اینطور به نظر برسد که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اما آشنایی و آگاهی با عملکرد و تفاوت هر کدام، باعث استفاده ی درست و به جا و در نهایت نتیجه ی کار بهتر و زیبا تر می شود. در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد که فرق بین کانتور و برانزر در چیست؟ و عملکرد هر کدام به چه صورت است؟

تفاوت کانتور و برنزر چیست؟ عملکرد برانزر و کانتور

در ابتدا به تعریف درست و دقیقی از برانزر و کانتور می پردازیم. و در انتها به بررسی تفاوت ها ی کانتور و برانزر اشاره خواهیم کرد.

برای دیدن محصولات مرتبط می توانید این دسته بندی را ببینید: دسته بندی کانتور و هایلایتر

برنزر آرایشی چیست؟

برنزر یا برانزر bronzer، در واقع برای ایجاد رنگ برنز بر روی پوست استفاده می شود. بخشیدن رنگ، گرما و براق کردن پوست با برنزر به گونه ای که انگار پوست در معرض آفتاب قرار گرفته است. در واقع برنزر ها برای برنز کردن پوست بدون در معرض آفتاب قرار گرفتن، استفاده می شوند.

برانزر ها در سه مدل مختلف موجود هستند:

 1. درخشان shimmer
 2. مات matte
 3. شفاف sheer

برانزر ها همچنین از نظر فرمولاسیون و تکسچر نیز در چند مدل مختلف از جمله پودر، کرم، مایع و ژل موجود هستند.

همانطور که گفتیم برانزر باعث گرما بخشیدن به پوست و براقیت آن می شود. اگرچه که در کنار آن می تواند به پوشش لکه ها و یا دیگر عیوب پوستی نیز کمک می کند. بخش های مثل استخوان های گونه، شقیقه های پیشانی، بینی و چانه بهترین نقاط برای برنز کردن هستند. اما باید به خوبی آن را محو و فید کنید تا کاملا روی پوست یکدست باشد. و حالت کیکی و گلی به خود نگیرد و ظاهر نامناسبی ایجاد نکند.

برانزر ها فقط برای صورت استفاده نمی شوند، بلکه برای بدن نیز قابل استفاده می باشد. بخش های مثل شانه، استخوان های ترقوه، بخش دکلته و خصوصا برای پا می توانید از برانزر استفاده کنید و ظاهر و درخشش آفتاب سوختگی را روی پوست بدن خود نیز ایجاد کنید.

کانتور چیست؟

کانتورینگ روشی است که با استفاده از آرایش و ایجاد سایه های تیره تر و روشن تر باعث ایجاد بعد و سایه بر روی صورت می شود. سایه های که با کانتور به صورت مصنوعی روی پوست ایجاد می کنیم، باعث فرم دهی  به صورت می شوند.

ما معمولا در انتخاب کرم پودر و یا کانسیلر تلاش می کنیم که نزدیک ترین رنگ به پوست خود را انتخاب کنیم. در حالی که در مورد انتخاب رنگ کانتور اینطور نیست. کانتورینگ یعنی ایجاد سایه های مصنوعی و تشکیل بعد و عمق بر روی پوست صورت. در نتیجه رنگ های تیره تر و سرد برای کانتور مناسب هستند. محصولات متفاوتی برای کانتور صورت در بازار موجود هستند که در بین آنها کانتور استیکی و پالت کانتور بسیار محبوب هستند. البته به منظور کانتورینگ می توانید از ترکیب چند رنگ کانسیلر، کرم پودر، هایلایتر و یا حتی از سایه چشم برای کانتور صورت استفاده کنید.

استفاده درست از کانتور، برانزر و هایلایتر روی صورت

برای کانتورینگ صورت، باید فرم صورت خود را بدانید. مدل های مختلف صورت مثل گرد، بیضی، مربع، زاویه دار، قلبی، مستطیل و … . با دانستن فرم مخصوص صورت خود، می توانید کانتورینگ را به درستی در نقاطی که نیاز است، انجام دهید. قسمت هایی از صورت مثل خط فک، خط رویش مو، گودی زیر گونه و کناره های بینی نقاطی هستند که به طور طبیعی نیز در این نقاط سایه می افتد. با کانتورینگ در این نقاط و زیاد و عمیق تر کردن این سایه ها و ایجاد سایه های مصنوعی که باعث خطای دید می شود، می توانیم این نواحی را کوچک تر نشان دهیم.  نکات ریزی که در کانتورینگ با توجه به فرم صورت باید توجه کنید، این امکان را به شما می دهد که با ایجاد خطای دید، به صورت خود فرم دلخواه را بدهید.

 

تفاوت کانتور و برنزر در چیست؟

 

نقاط مناسب روی صورت برای استفاده از کانتور و برانزر

تفاوت اصلی کانتور و برانزر این است که برانزر باعث تیره تر کردن رنگ پوست (برنز کردن) و یا براق کردن پوست استفاده می شود. به طوری که گویی پوست در معرض آفتاب قرار گرفته و برنز شده است. در حالی که کانتور برای فرم دهی، ایجاد زوایا و شکل دادن به صورت استفاده می شود.

برنزر یا کانتور هر دو به صورت، عمق و زیبایی می دهند، اما بین این دو محصول تفاوت هایی وجود دارد که آنها را از یکدیگر متمایز می سازد. تفاوت عمده این دو محصول در عملکرد آنهاست. ما معمولا محصولات کانتورینگ را بر روی پوست صورت استفاده می کنیم. اما برانزر ها برای بخش های دیگر بدن نیز استفاده می شوند. خصوصا مناطقی از بدن که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند. به این علت که برانزر در واقع به پوست گرما و درخشش می بخشد.

کانتور دارای رنگ سرد و برانزر دارای رنگ گرم

برنزر ها دارای رنگهای گرم تری هستند.و همچنین برانزر ها معمولا درخشان تر هستند، به طوری که کاملا مات نیستند. در حالی که کانتورها رنگهای سرد و خنثی دارند و مات هستند. برای تشخیص ظاهری کانتور و برانزر پودری، به راحتی می توانید به تناژ رنگی آنها توجه کنید. کانتور ها به علت ماهیت عملکردشان که ایجاد سایه های مصنوعی می باشد، رنگهای سرد و خنثی دارند. در حالی که برانزر ها با گرما بخشیدن به پوست به طوری که گویی پوست در معرض آفتاب قرار گرفته است، معمولا رنگ های گرمتری دارند. به عنوان راهنمایی می توان گفت که رنگهایی که تناژ قرمزی دارند، برای برنز کردن مناسب ترند و برای کانتور زیاد مناسب نیستند. البته با وجود تفاوتی که برانزر و کانتور با هم دارند، اما می توان در مواردی به جای کانتور، از برانزر استفاده کرد.

 

این مقاله ترجمه شده است.

 

 

2 دیدگاه در “تفاوت کانتور و برنزر چیست؟ عملکرد برانزر و کانتور

 1. ناشناس گفت:

  من دقیقا فکر‌ میکردم‌برعکسه. کانتور فقط استفاده میکنم ولی جای برانزر میزدم
  مرسی از مقاله خوبتون

  1. sahar گفت:

   ممنون از توجهتون. خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.