تفاوت سرم و کرم چیست؟ سرم بهتر است یا کرم؟

تفاوت سرم و کرم چیست؟ سرم بهتر است یا کرم؟

همانطور ک می دانید امروزه برای داشتن پوستی سالم، شفاف و نرم، استفاده از محصولات مراقبت پوستی بسیار مهم میباشد. و تاثیر ویژه ای بر روی پوست شما می گذارد. خوشبختانه توجه به مراقبت پوستی بسیار بیشتر از قبل شده و از همین رو، محصولات متنوعی در بازار وجود دارند. تنوع بالای محصولات مراقبت پوستی از یکطرف باعث سردرگمی افراد برای انتخاب محصولی مناسب برای خود شده. و از طرفی دیگر، تنوع بالا باعث تخصصی تر شدن محصولات و اثربخشی بهتر محصولات شده است. اما نکته حائز اهمیت این است که در میان انبوه محصولات پوستی، بتوانیم بهترین و مناسب ترین محصول را برای خود انتخاب کنیم. محصولی که مناسب برای نوع پوست و نیاز پوست ما باشد.

محصولات مراقبت پوستی، از نظر فرمولاسیون و تکسچر، به چند حالت در بازار موجود هستند که شامل: سرم، کرم، واترژل، روغن، عصاره، فلوئید و … می باشند. در این مقاله می خواهیم به اجماع درباره تفاوت سرم ها و کرم های پوستی صحبت کنیم.

ساختار و ویژگی های سرم و کرم

ابتدا باید با ساختار و ویژگی های کرم و سرم آشنا شویم.

سرم

عکس سرم در مقاله فروشگاه اینترنتی باسحرسرم ها محصولاتی مایع، غلیظ و شفاف هستند. بافت سرم به حالت مایع غلیظ می باشد. دارای ساختار ریز مولکولی هستند و به همین دلیل تاثیر و نفوذ پذیری خوبی به درون لایه پوست دارد و به راحتی وارد منافذ پوست می شوند. بافت فوق العاده سبک و زودجذبی دارند و با داشتن بیشترین غلظت، به خوبی و به سرعت وارد لایه زیرین پوست می شود. اثربخشی بالای سرم ها باعث شده که سرم ها عموما برای برطرف کردن عارضه ی خاصی یا دیدن نتیجه ای سریع تر استفاده شود.

سرم ها بر پایه آب می باشند و به همین علت بافت بسیار سبکی دارند. و به دلیل نداشتن روغن در ساختار خود برای پوست های چرب هم بسیار مناسب می باشند. سرم ها یکی از قوی ترین محصولاتی هستند که برای پوست استفاده می شوند. و تمام افراد با انواع پوست ها می توانند از سرم و مزایای آن بهره ببرند.

بافت مایع و غلیظ سرم ها در فروشگاه باسحر

سرم ها عموما قیمت بالاتری و حجم کمتری نسبت به کرم ها دارند. اما از آنجایی که غلظت سرم بیشتر است، معمولا چند قطره از آن برای کل پوست کافی است. بنابراین به طور کلی می توان گفت که مقرون به صرفه هستند. زیرا با وجود حجم کم، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا تمام شوند.

کرم

عکس کرم در مقاله تفاوت های کرم و سرم فروشگاه باسحر

کرم ها ترکیبات جامد و یا نیمه جامدی دارند ک بر پایه آب، روغن، ماده امولوسیون کننده و  … تشکیل می شوند. البته انواع کرم ها با توجه به کاربرد و خاصیت منحصر به فردی که دارند، می توانند از ترکیبات دیگری نیز تشکیل شوند.
کرم ها با ایجاد یک لایه نازک محافظ بر روی پوست، با توجه ب ویژگی های کرم و خاصیت آنها باعث آبرسانی، رطویت رسانی، لایه برداری و از بین بردن چین و چروک استفاده میشوند. در واقع کرم ها با ایجاد یک لایه نازک بر روی پوست، باعث حفظ رطوبت و یا مانع از تبخیر و هدر رفتن آب و رطوبت پوست می شوند.

کرم ها دارای ترکیباتی مثل پترولاتوم و روغن ها هستند. به همین دلیل بافت کرم ها سنگین تر (به نسبت سرم) است و دیر تر جذب پوست می شوند. البته امروزه کرم های مختلف با تنوع بالا تولید شده اند که برای انواع پوست ها قابل استفاده باشند. برای مثال کرم هایی که دارای بافت سنگین و بر پایه روغن باشند، برای کسانی که دارای پوست چرب و جوش دار هستند، مناسب نیستند. اما امروزه با تنوع بالایی که وجود دارد، کرم های بدون روغن و مناسب نوع پوست چرب هم تولید شده است.

از این رو این تنوع گسترده قدرت انتخاب را بالا می برد. چون در هر حالتی، انواع پوست ها(چه خشک، چه چرب) نیاز به استفاده از کرم ها برای محافظت از پوست و حفظ رطوبت پوست هستند. اما تنها نکته در انتخاب درست بر اساس نوع پوست و نیاز پوست است.

تفاوت سرم و کرم

 

  1. سرم ها دارای بافت مایع و سبک هستند. کرم ها دارای بافت نیمه جامد و یا جامد هستند
  2. سرم ها به نسبت کرم ها زود جذب تر هستند و به قابلیت نفوذ عمقی تری به پوست دارند.
  3. تاثیر و اثربخشی سرم ها از نظر مدت زمانی سریع تر از کرم هاست و اثربخشی بهتر و سریع تری دارند.
  4. سرم ها معمولا قیمت بالاتر و حجم کمتری دارند. کرم ها معمولا قیمت پائین تر، اما حجم بیشتری دارند.
  5. کرم ها می توانند دارای SPF باشند(بسته به نوع کرم، می تواند دارای SPF باشد، یا نباشد). و بنابراین در بعضی از انواع مدل های کرم، می توانند از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب نیز محافظت کنند. اما سرم ها دارای SPF نیستند.

سرم بهتر است یا کرم؟

سرم بهتر است یا کرم؟ فروشگاه با سحر

در مورد تفاوت سرم و کرم به صورت موردی در بالا اشاره کردیم. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد، ماهیت این محصولات است. برای مثال اگر شما از سرم آبرسان برای پوست استفاده می کنید، قاعدتا بعد از استفاده از آبرسان، نیاز به استفاده از مرطوب کننده دارید. و به این صورت شما می توانید اول از سرم آبرسان و سپس از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. که با استفاده از کرم مرطوب کننده، رطوبت پوست حفظ شده و مانعی برای تبخیر مواد از روی پوست ایجاد شود.

هر دو نوع محصولات کرم و سرم پوستی برای پوست مفید هستند و باید در روتین روزانه استفاده شوند. اما نوع انتخاب آنها با توجه به نوع پوست شما میباشد. به طور کلی نمی توان گفت که سرم بهتر است یا کرم. زیرا ویژگی آن محصول بیشتر مدنظر می باشد.

همانطور که در مثال بالا اشاره شد، اگر این سوال مطرح شود که سرم آبرسان بهتر است یا کرم مرطوب کننده؟ جواب پر واضح است که این دو محصول مکمل یکدیگر هستند و باید بر اساس روتین هر دوی آنها استفاده شوند. اما بر فرض اگر سوال شود که سرم آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان؟ و یا سوال شود که سرم ویتامین سی بهتر است یا کرم ویتامین سی؟ در این صورت می توانیم به تفاوت های موردی سرم و کرم در بالا به آنها اشاره شده رجوع کنیم. تا با توجه به آن نکات، محصولی را انتخاب کنیم که نیاز پوست ما را بهتر برطرف کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.