چشم بند خواب چیست؟

چشم بند که معمولا در زمان خواب استفاده می شود، از رسیدن نور به چشم ما جلوگیری می کند. و باعث ایجاد تاریکی مطلق برای چشمان ما می شود. به همین منظور از چشم بند برای تجربه خواب بهتر استفاده می شود. فرض کنید در هر کجا که باشید، فارغ از اینکه روز باشد یا شب، می توانید با استفاده از چشم بند، در تاریکی کامل به خواب بروید. در واقع با استفاده از چشم بند می توانیم مغز را فریب داده و با شبیه سازی شب، خواب بهتری را در هر ساعتی از روز تجربه کنیم.

چشم بند خواب چیست؟ انواع و فواید استفاده از چشم بند

مشکلات خواب معمولا در سفر افزایش می یابد. بسیاری از افراد در هنگام سفر، به علت طولانی بودن مسیر و خستگی راه، دچار مشکل در خواب می شوند. در چنین مواقعی استفاده از چشم بند بسیار کاربردی است و می توانید با استفاده از چشم بند، خواب راحتی را تجربه کنید.

کسانی که دارای سردرد های میگرنی هستند نیز از طرفداران استفاده از چشم بند خواب محسوب می شوند. با استفاده از چشم بند از ورود هر گونه نور به چشم جلوگیری می کنید و با اینکار می توانید در تاریکی مطلق به خواب بروید.

انواع مختلف

چشم بند های مختلف و متفاوتی در بازار وجود دارند. در هنگام خرید باید به ویژگی انواع چشم بند ها توجه کنید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. برای مثال برخی افراد به طور معمول عادت دارند که با چشم بند به خواب بروند. شاید گزینه ی مورد انتخاب این افراد نمونه های فانتزی با طرح های زیبا باشد. اما انتخاب فردی که به دنبال چشم بند برای خوابیدن در هواپیمایی که تمام چراغ های آن روشن است، کاملا متفاوت است. زیرا باید به دنبال چشم بندی باشد که بتواند به خوبی از ورود نور جلوگیری کند.

اولین مورد تفاوت چشم بند ها در جنس آنهاست. چشم بند های مختلف با جنس پارچه ای، ابریشمی، ساتن، نمد، ژله ای و … در بازار موجود هستند. چشم بند های ابریشمی معمولا نرم تر و لطافت بیشتری دارند، افرادی که پوست حساسی دارند، یا دچار اگزما هستند، باید به جنس پارچه چشم بند توجه بیشتری داشته باشند. در این موارد چشم بند های ابریشمی گزینه ی مناسب تری هستند. چشم بند های ژله ای و یا چشم بند های کمپرس دار با ویژگی های خنک کنندگی و یا گرم کنندگی می توانند به افزایش کیفیت خواب و یا حتی بهبود سلامت پوست اطراف چشم کمک کنند.

چشم بند کمپرس دار چیست و چه کاربردی دارد؟

برخی از چشم بند ها دارای یک کیسه ی ژلاتینی هستند که در داخل چشم بند قرار می گیرد. که به آنها چشم بند کمپرس دار گفته می شود.

 

کیسه ی ژلاتینی یا همان کمپرس این چشم بند را می توانید به صورت سرد یا گرم استفاده کنید. کمپرس سرد باعث انقباض رگ های خونی زیر چشم می شود. در نتیجه انقباض رگ ها، باعث کاهش پف و تیرگی اطراف چشم می شود. سرمای کمپرس سرد باعث جلوگیری از ایجاد خطوط و چروک های ریز می شود. از کمپرس سرد برای تسکین دردهای میگرنی و انواع سردرد ها نیز استفاده می شود. همچنین در هنگام مریضی و تب، می توان از کمپرس سرد برای کاهش دمای بدن استفاده شود.

کمپرس گرم باعث تسکین و آرامش چشم می شود. کمپرس گرم باعث آرامش و کاهش خستگی عضلات اطراف چشم شده و باعث تجربه ی خوابی بهتر و عمیق تر می شود. همچنین باعث افزایش رطوبت پوست اطراف چشم می شود.

چشم بند کمپرس دار برای همه ی افراد با هر سنی مناسب است. برای افرادی که به صورت مداوم با لپ تاپ و گوشی سر و کار دارند، می توانند برای رفع خستگی چشم از چشم بند کمپرسی استفاده کنند. و یا اگر دارای مشکلاتی در به خواب رفتن هستید(بدخوابی یا کم خوابی) می توانید با استفاده از چشم بند کمپرسی خوابی راحت تر را تجربه کنید.

 

چشم بند های خود-گرمایشی رایحه دار

چشم بند های رایحه دار نیز بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. برخی از چشم بند ها دارای رایحه های گیاهی هستند که در ایجاد آرامش و تسکین بسیار مفید هستند. این چشم بند ها معمولا به صورت خود-گرمایشی و یکبار مصرف هستند.

ساختار درونی و لایه های تشکیل دهنده پچ گرمایشی چشم حرارتی

در این چشم بند ها که از پارچه ی الیافی نرم ساخته شده اند، مخزن خود-گرمایشی وجود دارد که به محض باز کردن بسته بندی شروع به گرم شدن می کند. در مخزن پچ ها، از عصاره های گیاهی التیام بخش و آرامش بخش استفاده می شود. که همزمان با ایجاد بخار، عصاره گیاهی آن نیز آزاد می شود. گیاهانی نظیر لوندر و بابونه دارای خاصیت آرامش بخش هستند. به همین منظور از این گیاهان در ساخت پچ های خودگرمایشی استفاده می شود که نتیجه ای فوق العاده را به ارمغان می آورد.

پچ گرمایشی چشم طرح سگ JIM

فواید استفاده از چشم بند

  • بهبود کیفیت خواب
  • جلوگیری از ورود نور به چشم
  • تسکین دهنده دردهای عصبی
  • کاهش انواع سردرد
  • درمان پف
  • کاهش خطوط و چروک های اطراف چشم
  • درمان خشکی پوست اطراف چشم
  • کاهش حواس پرتی به هنگام خواب

کلام آخر

چشم بند ها برای داشتن یک خواب راحت و بهبود کیفیت خواب استفاده می شوند. افرادی که دائم السفر هستند، استفاده از انواع مختلف چشم بند ها جز تجهیزات سفری آنها محسوب می شوند. چشم بند های مختلف با کاربردهای متفاوتی وجود دارند که با توجه به نیاز خود باید چشم بند مناسب را انتخاب کنید. به طور کلی استفاده از چشم بند باعث کوتاه شدن زمان به خواب رفتن، بهبود کیفیت خواب، کاهش درد های عصبی می شود. اما انواع مدل های رایحه دار می توانند تسکین دهنده و آرامش بخش باشند. و یا مدل های کمپرسی به کاهش چین و چروک و سردرد ها بینجامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.