افسانه روز ولنتاین و تاریخچه valentine’s day

روز ولنتاین چیست؟

روز ولنتاین به عنوان روز عشق یا روز عشاق در 14 فوریه جشن گرفته می شود. جشن ولنتاین در ابتدا فقط برای گرامی داشت یک کشیش مسیحی به نام والنتین یا والنتیوس برگزار می شده است. اما با گذشت زمان به جشنی عاشقانه در سراسر جهان تبدیل شده است.

بر اساس افسانه های مختلفی که در مورد این روز وجود دارد، این روز را به عنوان روز عشق یا روز عاشقان می خوانند. و به همین دلیل در این روز، عاشقان به یکدیگر هدیه می دهند. از هدیه های متداول در روز ولنتاین شکلات،گل رز و یادداشت های عاشقانه است. خصوصا شکلات های دارک و تلخ که میزان عشق را بیشتر می کند.

افسانه ی روز ولنتاین

روز 14 فوریه به عنوان روز عشق نامگذاری شده است. در مورد انتخاب این تاریخ، داستان های زیادی نقل می شود. مثلا در کشاور های اسکاندیناوی ، اواسط فوریه پرندگان جفت گیری می کنند. به همین دلیل از قدیم، این بازه ی زمانی را به عنوان نمادی از عشق و تولید مثل می شناسند.

قدیس ولنتاین - والنتاین - والنتیوس

اما داستانی باور پذیر تر از روز ولنتاین، مربوط به کشیشی مسیحی به نام ولنتاین، والنتین و یا والنتینوس است. برخی بر این باورند که 14 فوریه روز به خاکسپاری کشیش ولنتاین است. و برخی معتقدند که روز 14 فوریه توسط کلیسای کاتولیک برای مسیحی سازی و جلوگیری از اعمال مشرکانه این روز را برگزیده است.

تاریخچه ی درست و دقیقی از ولنتاین وجود ندارد. و تمام چیزهایی که وجود دارند، افسانه های متفاوتی هستند. 3 کشیش به نام والنتاین یا والنتیوس وجود داشته که هر 3 نیز به قتل رسیده اند. به همین دلیل مشخص کردن دقیق تاریخچه ی ولنتاین کمی دشوار به نظر می رسد.

معروف ترین افسانه به دوران سده سوم میلادی در روم باستان برمی گردد. در آن زمان کلودیوس دوم فرمانروا بود و او اعتقاد داشت که سربازانی که مجرد هستند، جنگجو تر و بهتر از سربازانی هستند که همسر و فرزند دارند. بنابراین ازدواج را برای سربازان ممنوع و قدغن کرده بود. در این میان کشیشی به نام والنتاین، به طور مخفیانه عقد سربازان را با دختران مورد علاقه شان جاری می کرد. بعد از این که کلودیوس دوم از این موضوع خبردار می شود، دستور قتل والنتاین را می دهد.

سینت ولنتاین در حال جاری کردن عقد زوج های عاشق

در این مورد افسانه ی دیگری می گوید که کلودیوس دوم، والنتاین را زندانی می کند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان خود می شود. و برای او نامه های عاشقانه می نویسد. و در نامه هایش “از طرف ولنتاین تو” می نوشته است. همان اصطلاحی که امروزه بر روی بسیاری از کارت پستال های عاشقانه می بینیم.

هدیه روز ولنتاین

با گذر زمان، جشن روز ولنتاین از بزرگداشتی مذهبی و فرهنگی به جشنی عاشقانه و البته تجاری تغییر شکل یافت. امروزه در سراسر جهان 14 فوریه را به عنوان روز عاشقان جشن می گیرند و به یکدیگر هدیه می دهند.

متداول ترین هدیه های روز عشق، انواع شکلات، گل رز، کارت پستال و عروسک قرمز است. شکلات های سفید و شیرین و یا شکلات های دارک و تلخ. تنوع بالای شکلات ها در اشکال مختلفی در بازار موجود است که مخصوص روز ولنتاین طراحی و عرضه می شوند.

البته شما می توانید به هر کسی که برای شما عزیز و دوست داشتنی است، در این روز هدیه بدهید. و هدیه ی روز ولنتاین کاملا می تواند با سلیقه ی خود شما و یا طرف مقابلتان انتخاب شود. چیزی که در این روز مهم است، بهانه ای برای یادآوری عشق و علاقه به همدیگر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.