هیالورونیک اسید ماده و ترکیبی است که به صورت طبیعی در بدن ما وجود دارد. در واقع یک گلیکوزآمینوگلیکان فاقد سولفات است. که در بافت های بدن مثل پوست، غضروف، چشم و استخوان ها وجود دارد. هیالورونیک اسید یا اسید هیالورونیک که به نام هیالورونان نیز خوانده می شود، با نام اختصاری HA، شناخته می شود. 50 درصد از هیالورونیک اسید در پوست است. که در لایه ی اپیدرم و درم پوست قرار دارد.

هیالورونیک اسید چیست؟ نحوه درست استفاده از آن

 

هیالورونیک اسید ماده ای است که می تواند آب را در خودش نگهدارد. در حقیقت هر 1 گرم هیالورونیک اسید، می تواند تا 1000 گرم آب را ببندد. بنابراین ماده ای بسیار قوی و قدرتمند است.

HA که به طور طبیعی در بدن و پوست ما وجود دارد، با افزایش سن میزان آن در پوست کاهش می یابد. دانشمندان به کمک باکتری ها این ماده را در اندازه های مختلف مولکولی در محیط آزمایشگاهی تولید کرده اند.

هیالورونیک اسید به پوست ما حجم داده و باعث شادابی پوست می شود. بنابراین با پیر شدن و کاهش میزان HA طبیعی پوست، پوست شل شده و حجم کمتری در پوست ایجاد می شود. در نتیجه باعث ایجاد خطوط ریز و چین و چروک ها روی پوست می شود.

HA در واقع مایعی ژله ای و چسبنده است.

هیالورونیک اسید برای چه افرادی مناسب است؟

HA برای انواع پوست ها مناسب است. با هر نوع پوستی که دارید، می توانید از مزایای آن بهره ببرید. پوست چرب، پوست خشک، پوست مختلط، پوست حساس و … .

بعضی از افراد در هنگام استفاده از هیالورونان، ممکن است دچار خشکی بیشتر شوند. در حالی که که هیالورونیک در واقع باید آب و رطوبت را در پوست حفظ کند. پس چرا این اتفاق رخ می دهد؟

علت در نحوه ی اشتباه استفاده است. اگر از اسید هیالورونیک به درستی استفاده نکنید، ممکن است که نتیجه ای عکس برای شما داشته باشد. برای توضیح این موضوع در مورد عملکرد آن توضیح می دهیم: هیالورونان یک ماده ی بسیار هوشمند است که 2 کار را انجام می دهد. اسید هیالورونیک وارد پوست می شود و به دنبال آب می گردد. سپس آب را به خود جذب کرده و نگهداری می کند. اسید هیالورونیک، این آب را در واقع از محیط ، هوا و یا خود پوست شما به خود جذب می کند.

حالا تصور کنید که پوست شما از قبل خشک و کم آب بوده است. و همچنین در محیط خشک و بیابانی هستید که محیط کاملا بدون رطوبت است. در این حالت، هیالورونیک اسید آبی برای جذب به خود پیدا نمی کند. در نتیجه آب را از لایه های زیرین پوست شما کشیده و به خود جذب می کند. و در نتیجه پوست شما خشک تر می شود. و حتی ممکن است دچار سوزش و یا پوسته پوسته شدن شوید.

حالا موقعیتی دیگر را تصور کنید. فرض کنیم که در محیطی مرطوب زندگی می کنید. و یا قبل از استفاده از اسید هیالورونیک، پوست خود را با اسپری آب مرطوب و خیس کرده اید. در این حالت، بعد از استفاده از HA، به خوبی می تواند این آب ها و رطوبت را به خود جذب کرده و سپس نگهداری کند.

ساختار فرمولی هیالورونیک اسید فروشگاه با سحر

Vector illustration with Hyaluronic acid in skin-care products. Low molecular and High molecular. isolated

بهترین روش استفاده از هیالورونیک اسید چیست؟

همانطور که قبلا گفته شد، هیالورونیک اسید دوستدار آب است. و آب را به خود جذب می کند. بنابراین بهترین روش استفاده این است که اول صورت خود را خیس و مرطوب کنید. این کار را می توانید با اسپری آب انجام دهید. یا با مقداری آب پوست خود را نمناک و خیس کنید. سپس روی پوست خیس و نمناک، از HA استفاده کنید.

نجوه جذب هیالورونیک اسید به پوست و نوع عملکرد آن برای جذب آب

مقدار مناسبی از اسید هیالورونیک را با کمک دست به خوبی روی پوست ماساژ دهید. البته می توانید برای جذب بهتر و یا ماساژ صورت، از جیدرولر و یا گوی یخی بهره ببرید. اگر در محیط بسیار خشکی زندگی می کنید، برای اطمینان خاطر بیشتر می توانید در این مرحله مجددا از اسپری آب استفاده کنید. استفاده از اسپری آب و یا مرطوب کردن پوست قبل از استفاده از هیالورونیک،نکته ی کلیدی استفاده از آن است.

 

مرطوب کننده یادت نره!

استفاده از مرطوب کننده مناسب بعد از هیالورونان، باعث قفل شدن آب زیر پوست می شود. مرطوب کننده ها همانطور که می دانید با ایجاد یک سد دفاعی، مانع از تبخیر شدن آب پوست می شوند. بنابراین حتما بعد از استفاده از محصولات حاوی هیالورونیک که در واقع آبرسان پوست هستند، از مرطوب کننده ی مناسب نوع پوست خود استفاده کنید.

 

امروزه در اکثر محصولات مراقبت پوستی از HA به مقادیر مختلفی استفاده می شود. و تقریبا میتوان گفت که اکثر برندها در محصولات خود از این ماده ی آبرسان باارزش بهره می برند. چرا که طرفداران بسیاری هم پیدا کرده است.

برای دیدن محصولات روی این لینک آبی کلیک کنید:  محصولات هیالورونیک اسید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.