جوش سرسیاه چیست؟

جوش سرسیاه چیست؟ انواع، علت و درمان جوش سرسیاه

جوش های سیاه نوعی منافذ مسدود شده هستند. وقتی سلول های مرده پوست با سبوم اضافی در منافذ پوست ترکیب می شوند، جوش های سرسیاه به وجود می آیند. مواد انباشته شده در منافذ، در سطح پوست در مجاورت با هوا اکسید می شوند و رنگ سیاه به خود میگیرند. به همین دلیل به اسم جوش های سرسیاه شناخته می شوند. جوش های سر سیاه معمولا در مناطقی از پوست که مستعد تولید چربی بیشتر هستند، به وجود می آیند. بخش تی زون صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه مستعد جوش سرسیاه هستند. جوش های سرسیاه ممکن است به تنهایی و یا حتی در کنار جوش های سر سفید ایجاد شوند.

تفاوت بین جوش سرسیاه و جوش سرسفید؟

تفاوت و شکل جوش سرسیاه و جوش سرسفید

جوش سرسیاه به عنوان “کمدون های باز” و جوش سرسفید به عنوان “کمدون های بسته” شناخته می شوند.

جوش های سر سفید با یک لایه نازک پوستی پوشش داده شده اند. به همین دلیل در نتیجه مجاورت با هوا بر خلاف جوش های سرسیاه، اکسید نشده و تغییر رنگ نمی دهند. اما به صورت یک برآمدگی سفید بر روی پوست ظاهر می شوند.

علت جوش سر سیاه؟

جوش های سرسیاه از عمق منافذ تشکیل می شوند. برخلاف تصور رایج، جوش سرسیاه بر اثر کثیفی پوست ایجاد نمی شود. در ادامه به عواملی که باعث به وجود آمدن جوش سرسیاه می شوند، خواهیم پرداخت:

 • وقتی چربی بیش از حد در درون منافذ تولید می شود. و برای جریان پیدا کردن به سطح پوست دچار مشکل می شود.
 • چربی اضافه با پوست های مرده که لایه برداری نشده اند، ترکیب می شود.
 • در نتیجه ی این اتفاق، چربی و پوست مرده در قسمت بالایی منافذ مسدود شده در معرض هوا قرار میگیرد. که باعث اکسید شدن و به وجود آمدن جوش سرسیاه می شود.

آیا جوش های سر سیاه منافذ را بزرگ می کنند؟

جوش سرسیاه باعث بزرگ شدن منافذ نمی شود. این در حالی است که جوش های سرسیاه معمولا در منافذ بزرگ ایجاد می شوند. منافذ بزرگ نیز به علت تولید بیش از حد چربی ایجاد می شوند. همانطور که جوش سرسیاه نیز به علت تولید بیش از حد چربی به وجود می آید. از این رو علت های یکسانی دارند و معمولا جوش های سرسیاه با منافذ بزرگ همراه هستند. اما رابطه ی علت و معلولی با یکدیگر ندارند.

آیا جوش های سرسیاه خود به خود از بین می روند؟

با افزایش سن تولید چربی کاهش پیدا می کند. در نتیجه در برخی موارد جوش های سرسیاه با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کنند. اما ممکن است بعضی در تمام طول عمر خود با جوش های سرسیاه درگیر باشند. در هر دو شرایط باید به جهت کاهش جوش سرسیاه درمان های متفاوت را شروع کنید تا به مرور از فراوانی جوش های سرسیاه کم شود.

درمان جوش سر سیاه

برای درمان و برطرف کردن جوش های سرسیاه صورت، بهتر است که استفاده از محصولات درمانی جوش سرسیاه را در روتین پوستی خود بگنجانید. به این منظور باید از محصولاتی استفاده کنید که چربی اضافه پوست را کاهش دهد. و یا برای از بین بردن پوست های مرده از اسکراب و لایه بردارهای مناسب استفاده کنید.

استفاده از یک لایه بردار مایع که حاوی سالیسیلیک اسید باشد برای درمان جوش های سرسیاه بسار مفید و موثر است. با این کار به از بین بردن پوست های مرده ای که با چربی پوست ترکیب می شوند و جوش سرسیاه را به وجود می آورند، کمک می کنیم. از بین بردن پوست های مرده باعث کاهش و درمان جوش های سرسیاه و همچنین جلوگیری از ایجاد جوش سرسیاه در آینده می شود.

نحوه عملکرد سالیسیلیک اسید بر پاکسازی و تخلیه منافذ

از پاکسازی دو مرحله ای برای پوست استفاده کنید. منظور از پاکسازی دو مرحله ای استفاده از روغن های پاک کننده در قدم اول و سپس استفاده از شوینده ها در قدم دوم است. پاکسازی دو مرحله ای باعث می شود که آلودگی ها و مواد آرایشی به خوبی از پوست پاک شوند. البته در پاکسازی پوست زیاده روی نکنید! استفاده کردن از شوینده های خیلی قوی ممکن است باعث خشکی پوست شوند و مشکلات دیگری را برای پوست ایجاد کنند. در نتیجه در انتخاب محصولات پاک کننده صورت، توجه داشته باشید که ترکیبات مناسب با نوع پوست خود را انتخاب کنید. و از شوینده های ملایم تر با ترکیبات مناسب نوع پوستی خود استفاده کنید.

از بین بردن جوش سر سیاه بینی

سرسیاه ها بیشتر در قسمت بینی دیده می شود. و به دلیل ظاهر نامناسبی که ایجاد می کند، بهتر است که آنها را تخلیه کنیم تا سطح پوست صاف و یکدست باشد. برای خلاص شدن از شر جوش سرسیاه بینی باید از دوز های قوی تری استفاده کنید. ترکیبات سالیسیلیک اسید (BHA) با درصد های بالاتر برای جوش های سرسیاه بینی را به صورت هفته ای 2 تا 3 بار استفاده کنید.

همچنین می توانید هفته ای یکبار از لایه بردار های قوی تر AHA و BHA برای لایه برداری بهتر پوست استفاده کنید.

چسب و نوارهای مخصوصی برای تخلیه جوش های سرسیاه بینی وجود دارد. که به خوبی منافذ را پاکسازی و جوش ها را تخلیه میکنند. چسب جوش سرسیاه بریلی ، حاوی عصاره چای سبز، گیاه آلوئه ورا بوده و به خوبی می تواند منافذ را پاکسازی کرده و سرسیاه ها را بیرون بکشد. لایه مرده پوست را از بین می برد. و باعث کاهش چربی اضافه پوست می شود. همچنین با داشتن ترکیباتی مثل رویال ژلی، عصاره آلوئه ورا و گلیسیرین، باعث حفظ چربی و رطوبت مورد نیاز پوست می شود. و از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری می کند. از چسب بریلی می توان برای بینی، پانه و حتی روی گونه ها استفاده کرد.

چسب جوش سر سیاه بینی بریلی BREYLEE BLACKHEAD

همچنین چسب بینی کاسه ای لانبنا نیز برای پاکسازی جووش های سرسیاه و چربی های اضافه پوست بسیار تاثیر گذار است. به طور کلی برند لانینا و بریلی در تولید محصولات از بین برنده جوش سرسیاه بسیار موفق عمل کرده اند. و مصرف کنندگان رضایت کامل را از این محصولات دارند.

چسب بینی کاسه ای لانبنا ضد جوش سر سیاه

از بین بردن جوش سرسیاه در گوش

جوش های سرسیاه فقط در بینی و پیشانی ظاهر نمی شوند. در برخی مواقع در بخشی از قسمت های گوش نیز جوش سرسیاه به وجود می آید. دستورالعمل برای کاهش و درمان جوش سرسیاه گوش به همان صورت است. استفاده از ترکیبات سالیسیلیک اسید و لایه بردار های AHA و BHA و داشتن روتین پوستی مناسب و منظم در کاهش و درمان جوش های سرسیاه گوش مفید است. اما استفاده از برخی محصولات در قسمت گوش کمی دشوار به نظر می رسد. به این منظور توصیه می شود برای بخش گوش، از پد های سالیسیلیک اسید استفاده کنید. سالیسیلیک اسید باعث کاهش چربی اضافه پوست و پاکسازی منافذ می شود. استفاده از پد سالیسیلیک اسید برای گوش بسیار راحت است و به خوبی می تواند منافذ را پاکسازی کرده. و در درمان جوش سرسفید و سرسیاه بسیار موثر است.

پد کنترل چربی سالیسیلیک اسید بیوآکوا BIOAQUA

نکاتی برای جلوگیری از ایجاد سر سیاه

منافذ مسدود شده و ایجاد جوش سرسیاه در مقابل منافذ پاکسازی شده

بعد از تخلیه جوش های سرسیاه، باید کاری کنیم که جوش های سرسیاه مجدد ظاهر نشوند. برای جلوگیری از ایجاد جوش های سر سیاه دستور العمل های زیر را رعایت کنید:

 • از مرطوب کننده های بیش از حد چرب در مناطقی که مستعد جوش سرسیاه (تی زون) هستند، استفاده نکنید.
 • چربی های اضافه پوست را از بین ببرید. کسانی که دارای پوست چرب و مستعد جوش سرسیاه هستند، می توانند از محصولات کنترل کننده چربی و یا ماسک های از بین برنده ی جوش های سرسیاه استفاده کنند.

از چه چیزهایی اجتناب کنیم؟

در برخی مواقع استفاده کردن از بعضی محصولات با ترکیبات خاص، باعث تشدید جوش های سرسیاه می شوند. بنابراین باید در انتخاب محصولات پوستی خود بسیار دقت داشته باشید.

 • ترکیباتی مانند الکل، نعناع، منتول، لیمو، لیموترش و اکالیپتوس باعث تولید چربی اضافه می شوند. توجه کنید که در محصولات پوستی که استفاده می کنید، این ترکیبات وجود نداشته باشند.
 • از چسب های جوش سرسیاه استفاده کنید. چسب های منافذ، جوش های سرسیاه و آلودگی ها را به صورت سطحی بیرون می آورند. و بعد از تخلیه باید به فکر درمان و کاهش منافذ باز باشید تا مجدد جوش سرسیاه ایجاد نشود.

برای جوش سرسیاه از اسکراب استفاده کنیم؟

استفاده از اسکراب های دانه دار به منظور از بین بردن جوش های سرسیاه معمولا توصیه نمی شود. زیرا جوش های سرسیاه به طور عمقی در منافذ ریشه دارند. در نتیجه اسکراب و لایه برداری سطحی در از بین بردن جوش سر سیاه تاثیر چندان چشمگیری نخواهد داشت. همچنین اکثر اسکراب ها دارای ذرات سخت و درشتی هستند که ممکن است پوست را تحریک کرده و باعث افزایش حساسیت پوست شود. تحریک بیش از حد پوست، باعث می شود که پوست به طور طبیعی به عنوان واکنش در برابر این تحریکات، سبوم بیشتری تولید کند. تولید سبوم به معنی تشکیل مجدد جوش های سرسیاست. بنابراین استفاده کردن از اسکراب های زبر و دانه درشت برای جوش سرسیاه توصیه نمی شود.

اما در مورد استفاده از اسکراب های ملایم تر، وضعیت متفاوت است. از اسکراب های ملایم که مناسب نوع پوست شما باشند و باعث تحریک بیش از حد پوست شما نشوند، می توان به عنوان یک مرحله ی پاکسازی اضافه تر استفاده کرد. در مجموع به عنوان یک محصول از بین برنده ی جوش سرسیاه نمی توان به آن تکیه کرد. اما در روتین مراقبت پوستی و جلوگیری از ایجاد جوش سرسیاه، می تواند محصول مناسبی برای استفاده باشد.

تخلیه جوش سر سیاه در خانه

تخلیه جوش سرسیاه با فشار دادن با دست

تخلیه جوش های سرسیاه در خانه باید به عنوان آخرین راه حل تلقی شود. فشردن تهاجهی پوست با دست به منظور تخلیه جوش سرسیاه، باعث تحریک بیش از حد پوست شده و ممکن است مشکلات بزرگتری را ایجاد کنند. برای تخلیه درست جوش های سرسیاه پوستی باید به متخصص پوستی در مراکز مجهز پوستی مراجعه کنید. توصیه ما این است که برای به دست آوردن نتایج بادوام تر، طبق مطالب گفته شده از یک روتین مراقبت پوستی به منظور کنترل چربی و کاهش منافذ پوست استفاده کنید.

باور های نادرست در مورد جوش سر سیاه

باور های اشتباهی در مورد جوش سرسیاه و درمان آنها وجود دارد که در رسانه های اجتماعی بسیار دست به دست می شوند. اطلاعات نادرست باعث می شود که افراد از روش های نامناسب برای از بین بردن جوش های سرسیاه استفاده کنند و با عدم اثربخشی درمان ها ناامید شوند. در اینجا به بررسی دو باور غلط خواهیم پرداخت.

باور نادرست 1: پوست های خشک، دچار سرسیاه نمی شوند:

حقیقت این است که حتی افراد دارای پوست خشک نیز، ممکن است دچار جوش سرسیاه خصوصا در قسمت بینی شوند. به این دلیل که بینی به نسبت بقیه ی بخش های پوست، دارای غدد چربی بیشتری است. و همانطور که می دانید چربی اضافه یک عامل به وجود آورنده ی جوش سرسیاست. پوشش منافذ نیز در ایجاد جوش سرسیاه بسیار مهم است. اگر پوشش منافد آسیب دیده باشند، مسدود شدن منافذ سریع تر اتفاق می افتد.

باور نادرست 2: جوش های سر سیاه در پوست های کثیف ایجاد می شوند:

شستشوی صورت یک مرحله مهم در کاهش انواع جوش هاست. اما به این معنی نیست که افرادی که دارای جوش های سرسیاه هستند، شستشوی صورت را نادیده می گیرند. ممکن است که شما از نظر ژنتیکی بر اساس پوستتان مستعد جوش سرسیاه باشید.

 

کلام آخر

ما تلاش کردیم در این مقاله به طور کلی در مورد سرسیاه ها صحبت کنیم. از تفاوت سرسیاه ها با سرسفید تا علل و درمان جوس های سرسیاه در این مقاله ذکر شد. به منظور کاهش و درمان جوش سرسیاه باید تداوم داشته باشید. و روش ها و محصولاتی که معرفی شد را به صورت دوره ای استفاده کنید تا نتیجه ای مطلوب دریافت کنید. امیدوارم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

منبع:

https://www.paulaschoice.com/expert-advice/skincare-advice/blackheads/bye-bye-blackheads.html

 

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “جوش سر سیاه چیست؟ علت و از بین بردن انواع جوش سرسیاه

 1. مروارید گفت:

  خیلی مفید بود کدوم چسب بهتره؟ لانبنا یا بریلی؟

  1. sahar گفت:

   هر دو محصول از بهترین ها هستند و کارایی فوق العاده ای دارند. تفاوتشون در اینه که چسب بریلی به حالت مایع هستش و یک اپلیکاتور مویی داره. چسب لانینا به صورت کاسه ای هستش و بافت کرمی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.